UBC Intramurals Staff information entry
Longboat Schedule

Click a heat to show the competing teams and results

Saturday

Heat Number Heat Name Heat Race Time Heat Advancement Rule
1 Divisional CoRec - Pomfret 1 8:40 AM Teams ranked 1-4 advance to Heat 11.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Losers 4913 EUS 13:43 1
I.S.L. (Int'nat. Service Longboaters) 4901 AUS 15:24 2
The Boat Conformation 4917 SUS 15:36 3
The ln(e) + 29 4909 EUS 16:35 4
The Habibis 4903 AUS 17:04 5
GODLIKE 4915 EUS 18:02 10
2 Divisional CoRec - Pomfret 2 8:50 AM Teams ranked 1-4 advance to Heat 11.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
TC Phase I 4919 EUS 11:24 1
Haramboat 4918 EUS 12:53 2
Georox Hulks 4921 EUS 14:13 3
J K ROWING 4920 AUS 21:43 5
Mech2 + 1 4922 EUS 19:42 10
3 Divisional CoRec - Keensleyside Final 9:00 AM 1st Keensleyside advances to Heat 16.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Exercise & Extra Fries 4908 KIN 13:41 2
Win-esiology 4910 KIN 13:43 3
unKINtrollable 4912 KIN 14:05 4
You Kin't Handle Us 3912 KIN 14:49 5
Kinners Be Winners 4907 KIN 15:24 6
UBC Bodyworks 4914 KIN 00:00 10
4 Divisonal CoRec - VanVliet/Pilcher/Storylett Final 9:10 AM 1st Pilcher and 1st Van Vliet advance to Heat 16.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
The Life Preservers 4902 MED 12:17 1
Green Machine 4906 GRN 12:56 2
Welcome to the SpiRow 1977 MED 13:00 3
Glenohumerals 4904 MED 13:10 4
Green Light 4876 GRN 15:26 6
FeriendSHIP 5521 CWD 18:59 8
yo Yo YO YOUR BOAT 4911 PHA 17:48 10
Green College United 4916 GRN 13:50 10
5 CWD - CoRec 9:30 AM Teams ranked 1-2 advance to Heat 14 (plus 2 wc spots from 5, 6, 7).
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Really Fast and Strong People 1962 CWD 12:18 2
M-sexy 1957 CWD 13:37 3
Longgoat 1961 CWD 14:14 4
Breaking Waves 1959 CWD 16:26 6
Fresh On The Boat 1960 CWD 14:42 10
Feeling Nauti 1958 CWD 00:00 10
6 CWD - CoRec 9:40 AM Teams ranked 1-2 advance to Heat 14 (plus 2 wc spots from 5, 6, 7).
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Shark Bait Oo Ha Ha 1966 CWD 13:28 2
Ships-n-giggles 1964 CWD 13:29 3
Ballin' Out for Harambe 1965 CWD 14:47 4
Alexs out for Alex 1963 CWD 17:34 5
#DHTryHard 1967 CWD 00:00 10
7 CWD - CoRec 9:50 AM Teams ranked 1-2 advance to Heat 14 (plus 2 wc spots from 5, 6, 7).
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Phi Delt/ ADPi 1971 CWD 12:40 1
20 Arms of Fury 1973 CWD 12:51 2
ADPi + Psi U 1972 CWD 15:40 3
The Calendar 1975 CWD 20:05 7
The Guards 1976 CWD 18:09 10
Broccoli For Hands 1974 CWD 18:12 10
boyos and grills 1970 CWD 19:00 10
8 CWD/Community - CoRec 10:10 AM Teams ranked 1-2 advance to Heat 15 (plus 2 wc spots from 8, 9, 10).
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
UCM Dragons 1979 CWD 12:36 1
Wind Chimes 4905 CWD 14:56 3
Boaty McBoatFace 3 1981 CWD 20:11 5
Squamish Lightning 1982 CWD 13:45 10
Boatatoes 1978 CWD 15:00 10
9 CWD - CoRec 10:20 AM Teams ranked 1-2 advance to Heat 15 (plus 2 wc spots from 8, 9, 10).
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Owen's Crocs 2.0 1988 CWD 12:16 1
Team 1984 CWD 12:41 2
Lil Yachty 1987 CWD 14:13 3
Boo Hoo the Foo and the Woo Crew 1985 CWD 14:16 4
Overcomers 1986 CWD 18:46 10
10 CWD - CoRec/Student Clubs 10:30 AM CWD teams ranked 1-2 advance to Heat 15 (plus 2 wc spots from heats 8, 9,10); all clubs advance to Heat 17.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
The Goofy Goober Mobile 1990 CWD 12:15 2
The Baes of Blenheim 1989 CWD 15:01 3
UBC EA 1764 CLB 15:18 4
Banana Boaters 2 1763 CLB 15:43 6
Free Agents In A Longboat 2 1777 CWD 00:00 10
Walter's Convicts 1778 CWD 15:21 10
The Corinna's Winnas 1983 CWD 10
11 Divisional CoRec - Pomfret Final 10:40 AM 1st team advances to Heat 16.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
I.S.L. (Int'nat. Service Longboaters) 4901 AUS 0
The ln(e) + 29 4909 EUS 0
Losers 4913 EUS 0
The Boat Conformation 4917 SUS 0
Haramboat 4918 EUS 0
TC Phase I 4919 EUS 0
J K ROWING 4920 AUS 0
Georox Hulks 4921 EUS 0
TC Phase I 4919 EUS 10:59 3
Losers 4913 EUS 12:35 4
Georox Hulks 4921 EUS 13:33 5
The Boat Conformation 4917 SUS 14:50 7
The ln(e) + 29 4909 EUS 16:58 8
Haramboat 4918 EUS 14:03 10
I.S.L. (Int'nat. Service Longboaters) 4901 AUS 00:00 10
J K ROWING 4920 AUS 00:00 10
12 Corporate/VIP Final 1 11:00 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Team SO 3988 CTY 12:40 1
Team UBC REC Facilities 3990 CTY 13:05 2
Mahoney & Sons 3992 CTY 14:10 3
Team Honda 3993 CTY 15:18 5
Team UBC Thunderbirds 3989 CTY 14:59 10
13 Corporate Final 2 11:10 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Team Rouge 3995 CTY 14:44 2
Bench It Like Beckham 3998 CTY 15:31 3
Benchy McBenchface 3997 CTY 15:47 4
Benchy McBenchface 3997 CTY 15:47 4
Team Blueprint 4000 CTY 15:56 5
Freedom 55 3996 CTY 16:21 6
Usain Boat Bench 3999 CTY 16:30 7
Team Hydro 3994 CTY 13:40 10
14 CWD Semi 1 11:30 AM Teams ranked 1-4 advance to Heat 18.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Longgoat 1961 CWD 0
Really Fast and Strong People 1962 CWD 0
Ships-n-giggles 1964 CWD 0
Ballin' Out for Harambe 1965 CWD 0
Shark Bait Oo Ha Ha 1966 CWD 0
Phi Delt/ ADPi 1971 CWD 0
ADPi + Psi U 1972 CWD 0
20 Arms of Fury 1973 CWD 0
20 Arms of Fury 1973 CWD 11:27 4
Really Fast and Strong People 1962 CWD 11:56 5
Phi Delt/ ADPi 1971 CWD 12:32 6
Shark Bait Oo Ha Ha 1966 CWD 13:03 7
Ships-n-giggles 1964 CWD 13:15 8
Ballin' Out for Harambe 1965 CWD 00:00 10
Longgoat 1961 CWD 00:00 10
ADPi + Psi U 1972 CWD 00:00 10
15 CWD Semi 2 11:40 AM Teams ranked 1-4 advance to Heat 18.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
UCM Dragons 1979 CWD 0
Team 1984 CWD 0
Boo Hoo the Foo and the Woo Crew 1985 CWD 0
Lil Yachty 1987 CWD 0
Owen's Crocs 2.0 1988 CWD 0
The Baes of Blenheim 1989 CWD 0
The Goofy Goober Mobile 1990 CWD 0
Wind Chimes 4905 CWD 0
The Goofy Goober Mobile 1990 CWD 11:32 4
Owen's Crocs 2.0 1988 CWD 12:18 5
UCM Dragons 1979 CWD 12:21 6
Team 1984 CWD 14:04 7
The Baes of Blenheim 1989 CWD 14:56 8
The Habibis 4903 AUS 00:00 10
Boo Hoo the Foo and the Woo Crew 1985 CWD 00:00 10
Lil Yachty 1987 CWD 00:00 10
16 UBC Divisional CoRec Championship 11:50 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
TC Phase I 4919 EUS 0
The Life Preservers 4902 MED 0
Green Machine 4906 GRN 0
Exercise & Extra Fries 4908 KIN 0
TC Phase I 4919 EUS 0
FeriendSHIP 5521 CWD 0
Exercise & Extra Fries 4908 KIN 11:01 2
The Life Preservers 4902 MED 12:33 3
Green Machine 4906 GRN 15:20 4
FriendSHIP 5521 VAN 00:00 10
17 Student Clubs Final 12:10 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Banana Boaters 2 1763 CLB 0
UBC EA 1764 CLB 0
Banana Boaters 2 1763 CLB 15:03 2
UBC EA 1764 CLB 14:58 10
18 CWD/Community CoRec Final 12:20 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Really Fast and Strong People 1962 CWD 0
Shark Bait Oo Ha Ha 1966 CWD 0
Phi Delt/ ADPi 1971 CWD 0
20 Arms of Fury 1973 CWD 0
20 Arms of Fury 1973 CWD 11:13 3
The Goofy Goober Mobile 1990 CWD 11:19 4
Really Fast and Strong People 1962 CWD 11:59 5
Phi Delt/ ADPi 1971 CWD 12:15 6
Shark Bait Oo Ha Ha 1966 CWD 12:28 7
Owen's Crocs 2.0 1988 CWD 12:44 8
UCM Dragons 1979 CWD 00:00 10
Team 1984 CWD 00:00 10
19 Just For Fun 12:40 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
2784 5500 CWD 10:16 1
Movement Co. I 5541 CWD 11:14 2
8 Tourists, 1 Canadian 5501 CWD 12:35 3
Bartlett 7th 5504 CWD 12:47 4
Arts One Arts Fun 5502 CWD 13:10 5
Bad Apples & Pears 5503 CWD 13:51 6
#Baeburn 12th 5499 CWD 14:38 7
20 Just For Fun 12:50 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Censorship 5511 CWD 08:10 1
Birds From the Trap 5507 CWD 10:24 2
Cambie Crusaders 5510 CWD 10:33 3
Beer Pressure 5505 CWD 11:50 4
Boaty McBoatface 5508 CWD 11:55 5
Braeburn 14 Apples 5509 CWD 12:03 6
Big Eva 5506 CWD 15:30 7
21 Just For Fun 1:00 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Ergodicity 5517 CWD 10:27 1
DALÉ 305 5512 CWD 11:07 2
Erin's Team 5518 CWD 11:59 3
Doge 5516 CWD 12:31 4
Diet Pep-sea 5514 CWD 13:34 5
Dionysus 5515 CWD 13:44 6
Definitely Maybe 5513 CWD 14:36 7
22 Just For Fun 1:10 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Whoa 5588 SUS 10:43 1
CHENICUS 5584 SUS 11:36 2
ARTS 13! 5488 AUS 13:06 3
Knotty Buoys and Gills 5586 SUS 13:23 4
Agape Impact 5583 SUS 14:01 5
SPAC-tacular 5587 SUS 15:01 6
Come to Get into Volunteering on Oct. 26 5585 SUS 16:23 7
23 Just For Fun 1:20 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Make QLXN 6th Great Again 5594 TOT 00:00 1
Shuswap Sharks 5596 TOT 09:17 2
Haida 2 5590 TOT 11:37 3
Shuswap Fourth 5595 TOT 11:40 4
Haida Girls 5592 TOT 12:08 5
HMSM 3 5593 TOT 12:12 6
6ixy Shades of QLXN 5589 TOT 12:53 7
Haida 5 5591 TOT 15:10 8
24 Just For Fun 1:40 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Rock and Row 5492 CLB 0
UBC Heart and Stroke Foundation Club 5493 CLB 11:01 1
Exchange 5519 CWD 11:37 2
RC 5491 CLB 13:08 3
Enactus Cactus 5489 CLB 13:17 4
Pisang Bandits 5490 CLB 14:04 5
UBC Physics Society 5494 CLB 17:23 6
25 Just For Fun 1:50 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Walilowelela 5498 COM 10:05 1
Island Boyoz ft. Mainlanders 1779 STF 10:11 2
GoSauder 5495 COM 10:54 3
SustainaBAE 5497 COM 11:10 4
SASSEA SLOTHS 5496 COM 11:17 5
Finding Harambe 5522 CWD 13:53 6
Exchange Travelers 5520 CWD 14:43 7
26 Just For Fun 2:00 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Gold Diggers 2 5527 CWD 0
friendSHIP 34 5523 CWD 10:38 1
Gente de Zona 5526 CWD 11:34 2
Generocksity 5525 CWD 11:35 3
Green Tea 5528 CWD 13:21 4
HMSM 1 5529 CWD 13:52 5
Fruit Punch 5524 CWD 18:59 6
27 Just For Fun 2:10 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
InSync 5531 CWD 0
LAMB-IN-OUR-FLOW 5534 CWD 09:01 1
HMSM 2 5530 CWD 09:30 2
Keros Kids 5533 CWD 11:22 3
It Was 4:58 5532 CWD 11:47 4
Lil Yachtys 5536 CWD 12:10 5
Latin Crew 5535 CWD 22:58 6
28 Just For Fun 2:20 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
the Saloon 5479 CWD 08:52 1
Paddle 2 Wobble 5544 CWD 09:07 2
Oxfam UBC 5543 CWD 12:29 3
Mogicians 5540 CWD 13:28 4
MPPGA 5542 CWD 13:39 5
Magicarp 5537 CWD 13:51 6
Mango and the Mangoes 5538 CWD 14:39 7
mochi 5539 CWD 15:03 8
29 Just For Fun 2:40 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Mawd Squad 5598 VAN 00:00 1
KU Tigers 5597 VAN 09:43 2
The Usain Boat 5578 FVW 09:49 3
Pieces of trash 5545 CWD 11:32 4
THE LADS 5579 GGE 11:38 5
Okanagan Floor 2 5599 VAN 14:53 6
Tweedies 5600 VAN 19:18 7
30 Just For Fun 2:50 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Bentonite Seals 5580 GRD 0
The Milky Wat 5576 EUS 09:14 1
The True Norts Strong and Free 5582 LFS 10:08 2
Flossoraptors 5575 DEN 10:22 3
MPH 5581 GRD 10:58 4
Think Aboat It 5577 EUS 11:08 5
PJ Day All The Way 5546 CWD 11:11 6
31 Just For Fun 3:00 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Potatoes 5547 CWD 07:51 1
Sailbot 5552 CWD 09:55 2
Rowers of Rohan 5550 CWD 10:19 3
QLXN First Floor 5548 CWD 11:27 4
Sam likes pie 5553 CWD 12:00 5
Ride in a long boat 5549 CWD 12:28 6
Sad Rowers 5551 CWD 13:00 7
32 Just For Fun 3:10 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
SUS 1 5558 CWD 0
Souljourners 5556 CWD 10:11 1
Shuswap Second 5555 CWD 10:20 2
Spicy Treehouse 5557 CWD 10:30 3
SEC Fam 5554 CWD 11:56 4
The CREW 5560 CWD 12:22 5
Social SQUAD 1762 CLB 12:59 6
Team Priyal 5559 CWD 20:47 7
33 Just For Fun 3:20 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
True Canadian 5567 CWD 0
Trash 5566 CWD 09:10 1
The Harambaes 5562 CWD 10:07 2
The ThunderNerds 5563 CWD 10:22 3
The GirthBoat 5561 CWD 11:18 4
Titanic 2 4D 5565 CWD 15:08 5
Thugs on Dragon Boats 5564 CWD 22:29 6
34 Just For Fun 3:30 PM Final Race
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Underwater Squad 5569 CWD 0
Underwater Squad 5569 CWD 0
Wii Unfit 5572 CWD 09:37 1
Will Not Sink 5573 CWD 11:38 2
Yam Fries 5574 CWD 12:54 3
Unsinkable 2 5570 CWD 13:07 4
Usain Boat 3 5571 CWD 17:07 5
UBC Bhangra Club 5568 CWD 18:58 6

Sunday

Heat Number Heat Name Heat Race Time Heat Advancement Rule
35 Just For Fun 9:10 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Spicy Squad 5463 CWD 0
Ragnarok 5459 CWD 1899-12-30 00:11:32.0 1
Pier Pressure 5457 CWD 1899-12-30 00:12:06.0 2
EMAT 5433 CWD 1899-12-30 00:12:53.0 3
Savage Longboat Competitors 5460 CWD 1899-12-30 00:13:06.0 4
SCOOPS Executive Team 5461 CWD 1899-12-30 00:15:16.0 5
Sikh Student Association 5462 CWD 1899-12-30 00:21:18.0 6
36 Just For Fun 9:20 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Thaitanic 5469 CWD 0
Steven and the Gems 5465 CWD 0
Squirrels4Lyfe 5464 CWD 1899-12-30 00:11:56.0 1
Team Average 5467 CWD 1899-12-30 00:12:10.0 2
Super-longboaters 5466 CWD 1899-12-30 00:13:19.0 3
The Awkward Turtles 5470 CWD 1899-12-30 00:13:44.0 4
37 Just For Fun 9:30 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Water Warriors 1724 CWD 0
Usain boat 1 5487 CWD 0
UBC Collegia Advisors 5485 CWD 1899-12-30 00:10:04.0 1
Usain Boat 2 1723 CWD 1899-12-30 00:11:00.0 2
Zhumir 1725 CWD 1899-12-30 00:13:41.0 3
No Name 3983 CWD 1899-12-30 00:13:59.0 4
Usain Boat 5486 CWD 1899-12-30 00:17:13.0 5
38 Just For Fun 9:40 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
The Buoys 5473 CWD 1899-12-30 00:09:19.0 1
The Baes 5471 CWD 1899-12-30 00:11:14.0 2
The Long Boats 5477 CWD 1899-12-30 00:11:57.0 3
The Flying Dutschman 5475 CWD 1899-12-30 00:13:06.0 4
The Degenerates 5474 CWD 1899-12-30 00:15:00.0 5
The Great 7 5476 CWD 1899-12-30 00:16:09.0 6
The Bomb Squad 5472 CWD 1899-12-30 00:16:22.0 7
39 Just For Fun 9:50 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
UBC Collegia 5484 CWD 0
UBC Aquamen 5483 CWD 1899-12-30 00:10:22.0 1
The Stuls 5482 CWD 1899-12-30 00:11:05.0 2
The SASSies 5480 CWD 1899-12-30 00:13:04.0 3
The Smart Assids 5481 CWD 1899-12-30 00:14:01.0 4
The Power Houses 5478 CWD 1899-12-30 00:15:36.0 5
40 CWD Female 10:10 AM All teams advance to Heat 46.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Swole Sistas 1992 CWD 1899-12-30 00:12:24.0 2
OH SHIP! 1995 CWD 1899-12-30 00:13:38.0 3
Florence Nightingales 1993 CWD 1899-12-30 00:13:40.0 4
J.K. Rowings 1991 CWD 1899-12-30 00:15:46.0 5
TT Slayers 1998 CWD 1899-12-30 00:16:36.0 6
PowerStroke 1994 KIN 1899-12-30 00:16:49.0 7
Muswimah 1996 CLB 1899-12-30 00:00:00.0 10
Team Hortons 1997 CWD 1899-12-30 00:22:25.0 10
41 CWD Male 10:20 AM All teams advance to Heat 47.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Joelseph Schooling 3809 CWD 1899-12-30 00:11:20.0 3
Beta Theta Pi 3805 CWD 1899-12-30 00:11:38.0 4
Canada+1 3811 CWD 1899-12-30 00:12:22.0 5
Alpha Delta Phi 3804 CWD 1899-12-30 00:13:15.0 6
HYDROPHOBIC 3828 CWD 1899-12-30 00:15:30.0 7
Muswim 3832 CWD 1899-12-30 00:00:00.0 10
Legion of the Dolphins 5446 CWD 1899-12-30 00:00:00.0 10
Alireza Jambor 3817 CWD 1899-12-30 00:15:46.0 10
42 S.Lett/Pomfret/V. Vliet Female Final | Com. CoRec 10:30 AM 1st Pomfret and all other teams advance to Heat 48; Com CoRec all advance to Heat 50.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Chinese Crepe Mafia Powered by RYU 4924 CTY 1899-12-30 00:10:25.0 1
Sci Winning 1999 SUS 1899-12-30 00:13:10.0 1
Dreadnought 4923 CTY 1899-12-30 00:10:59.0 2
Shakabuku 4925 CTY 1899-12-30 00:11:59.0 3
Rho Your Boat 1774 SUS 1899-12-30 00:14:16.0 5
Seas the Day 2000 EUS 1899-12-30 00:15:33.0 7
Pandas 1776 VAN 1899-12-30 00:15:55.0 8
BUCCAL UP 1775 DEN 1899-12-30 00:15:22.0 10
43 S.Lett/Keenleyside/Pomfret/V.Vliet Final| Com Male 10:40 AM 1st Storylett and all other teams advance to Heat 49; Com Male all advance to Heat 50.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
TC Phase I 2 3901 EUS 1899-12-30 00:10:04.0 1
Rowed Scholars 3890 MED 1899-12-30 00:11:10.0 3
5B Lats 3891 GGE 1899-12-30 00:12:28.0 4
TipTop MawdSquad 3899 VAN 1899-12-30 00:17:17.0 5
Mildly Moist Men 4319 CTY 1899-12-30 00:10:15.0 10
44 Hindmarch Female Final 10:50 AM 1st team advances to heat 48.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Alpha Females 3860 AGD 1899-12-30 00:14:25.0 2
Hot Damn Alpha Gam 3880 AGD 1899-12-30 00:15:44.0 3
Gamma Phi Beta 3861 GPB 1899-12-30 00:16:33.0 4
Theta 1 3881 KAT 1899-12-30 00:19:20.0 5
Theta 2 4396 KAT 1899-12-30 00:19:42.0 6
ADPI Womens 1 3855 ADP 1899-12-30 00:14:00.0 10
45 Alumni 11:00 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
We Thought This Was The Lola's Afterparty 1770 ALM 0
Team Spirit Crusher 1768 ALM 1899-12-30 00:11:16.0 1
Stroking in Public 1769 ALM 1899-12-30 00:12:18.0 2
Beta Gam 1772 ALM 1899-12-30 00:13:00.0 4
Team Vintage 1773 ALM 1899-12-30 00:13:21.0 5
Alpha Females 1771 ALM 1899-12-30 00:12:41.0 10
46 CWD Female Final 11:20 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Team Hortons 1997 CWD 0
Swole Sistas 1992 CWD 1899-12-30 00:11:48.0 1
J.K. Rowings 1991 CWD 1899-12-30 00:11:52.0 2
TT Slayers 1998 CWD 1899-12-30 00:13:13.0 3
OH SHIP! 1995 CWD 1899-12-30 00:13:15.0 4
Florence Nightingales 1993 CWD 1899-12-30 00:13:16.0 5
PowerStroke 1994 KIN 1899-12-30 00:13:46.0 6
47 CWD Male Final 11:30 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Canada+1 3811 CWD 0
HYDROPHOBIC 3828 CWD 0
Alpha Delta Phi 3804 CWD 0
Beta Theta Pi 3805 CWD 0
Joelseph Schooling 3809 CWD 0
Canada+1 3811 CWD 0
HYDROPHOBIC 3828 CWD 0
Joelseph Schooling 3809 CWD 1899-12-30 00:10:34.0 1
Beta Theta Pi 3805 CWD 1899-12-30 00:11:35.0 2
Alpha Delta Phi 3804 CWD 1899-12-30 00:15:17.0 3
48 UBC Divisional Female Championship 11:40 AM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Seas the Day 2000 EUS 0
Pandas 1776 VAN 0
Pandas 1776 VAN 0
Sci Winning 1999 SUS 0
Alpha Females 3860 AGD 0
Sci Winning 1999 SUS 1899-12-30 00:12:20.0 1
Alpha Females 3860 AGD 1899-12-30 00:14:54.0 2
49 UBC Divisional Male Championship 12:00 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
5B Lats 3891 GGE 0
Rowed Scholars 3890 MED 0
5B Lats 3891 GGE 0
TC Phase I 2 3901 EUS 0
TC Phase I 2 3901 EUS 1899-12-30 00:09:58.0 1
Rowed Scholars 3890 MED 1899-12-30 00:10:51.0 2
50 Community Final 12:10 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Mildly Moist Men 4319 CTY 0
Dreadnought 4923 CTY 0
Chinese Crepe Mafia Powered by RYU 4924 CTY 0
Shakabuku 4925 CTY 0
Mildly Moist Men 4319 CTY 1899-12-30 00:09:27.0 1
Chinese Crepe Mafia Powered by RYU 4924 CTY 1899-12-30 00:10:07.0 2
Dreadnought 4923 CTY 1899-12-30 00:10:24.0 3
Shakabuku 4925 CTY 1899-12-30 00:11:21.0 4
51 Just For Fun 12:30 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
10th Ave. Pirates 5413 CWD 1899-12-30 00:08:58.0 1
Bad Latitude 5415 CWD 1899-12-30 00:10:45.0 2
Banana Boaters 5416 CWD 1899-12-30 00:11:20.0 3
Bartlett 10th ft 8th and 3rd 5417 CWD 1899-12-30 00:12:01.0 4
Aquaholics 5414 CWD 1899-12-30 00:12:23.0 6
#FluffyBunnies 5412 CWD 1899-12-30 00:12:23.0 6
Fresh off the Goat 5438 CWD 1899-12-30 00:12:29.0 7
52 Just For Fun 12:40 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Befirke 5418 CWD 0
Captain Jack and his lasses 5423 CWD 1899-12-30 00:10:28.0 1
Boats n' Rakes 3 5420 CWD 1899-12-30 00:10:38.0 2
Boats & Sprinklers 5419 CWD 1899-12-30 00:12:03.0 3
Boaty McBoatface 2 5421 CWD 1899-12-30 00:13:58.0 4
Movement Co. II 5453 CWD 1899-12-30 00:15:24.0 5
Boatz n' Rakes 2 5422 CWD 1899-12-30 00:18:59.0 6
53 Just For Fun 1:00 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Lipid Rafts 1741 MED 1899-12-30 00:08:51.0 1
Molar Bears 1727 DEN 1899-12-30 00:09:20.0 2
Team Toothache 1728 DEN 1899-12-30 00:10:00.0 3
ROWlie Pollie Ollie 1742 MED 1899-12-30 00:10:06.0 4
SOAP Bubbles 1743 MED 1899-12-30 00:11:55.0 5
Lapras Go 1726 DEN 1899-12-30 00:12:55.0 6
RLT LONGBOAT FAM 1749 STF 1899-12-30 00:16:14.0 7
54 Just For Fun 1:10 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Fatty's Angels 1750 SUS 0
Mayor Lab 1752 SUS 0
SUS 2 1754 SUS 0
Loch nESSA 1751 SUS 1899-12-30 00:09:21.0 1
UBC BIOSOC 1756 SUS 1899-12-30 00:10:35.0 2
Science Squadfam 1753 SUS 1899-12-30 00:11:12.0 3
SUS 3 1755 SUS 1899-12-30 00:11:45.0 4
55 Just For Fun 1:20 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Thunderbirds Sailing SC 1757 TBR 1899-12-30 00:08:45.0 1
ADPI KSIG 5402 ADP 1899-12-30 00:09:03.0 2
Team MISA 5406 CLB 1899-12-30 00:10:03.0 3
ADPI 2 5401 ADP 1899-12-30 00:10:43.0 4
Alpha Phi Omega UBC 5405 CLB 1899-12-30 00:11:40.0 5
World Vision UBC 5407 CLB 1899-12-30 00:15:31.0 6
AOII 5403 AOP 1899-12-30 00:15:47.0 7
56 Just For Fun 1:30 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
CCP 5425 CWD 0
Critish Bolumbia 5428 CWD 0
Crying Salamanders 5429 CWD 1899-12-30 00:09:59.0 1
Day of the SASS 5430 CWD 1899-12-30 00:10:03.0 2
Corndog 5427 CWD 1899-12-30 00:11:20.0 3
Career Peer Coaches 5424 CWD 1899-12-30 00:11:35.0 4
Cinco De Longboat 5426 CWD 1899-12-30 00:14:41.0 5
57 Just For Fun 1:40 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Pizza Issa 5458 CWD 1899-12-30 00:10:28.0 1
Free Agents In A Longboat 1 5437 CWD 1899-12-30 00:11:00.0 2
Firesquad 5436 CWD 1899-12-30 00:11:29.0 3
Engineers Without Borders 5434 CWD 1899-12-30 00:11:36.0 4
Elaine and Her Friends 5432 CWD 1899-12-30 00:16:30.0 5
Dream Team 5431 CWD 1899-12-30 00:20:00.0 6
Exciting 5435 CWD 1899-12-30 00:25:00.0 7
58 Just For Fun 2:00 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
qlXn 4 1758 TOT 0
Spotspot 1759 TOT 0
Forever Concrete 1736 GGE 1899-12-30 00:10:09.0 1
Gage Group 1737 GGE 1899-12-30 00:10:10.0 2
The Wolfpack 1760 TOT 1899-12-30 00:10:36.0 3
Mawd Squad 2 1761 VAN 1899-12-30 00:11:09.0 4
Physeter Macrocephalus 1735 FVW 1899-12-30 00:12:19.0 5
59 Just For Fun 2:10 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Gus 5439 CWD 0
#FAM 5411 CWD 1899-12-30 00:10:11.0 1
Tidal Volume 1748 PHA 1899-12-30 00:10:20.0 2
Row Chi 1745 PHA 1899-12-30 00:10:59.0 3
Ruth's Babies 1747 PHA 1899-12-30 00:13:48.0 4
Ruthless Babies 1746 PHA 1899-12-30 00:13:55.0 5
Dora's Gengsters 1744 PHA 1899-12-30 00:14:00.0 6
60 Just For Fun 2:20 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Ship Faced 1733 EUS 1899-12-30 00:09:50.0 1
EESA 1731 EUS 1899-12-30 00:10:03.0 2
CHBEasts 2.0 1729 EUS 1899-12-30 00:10:21.0 3
Dude where's my paddle 1739 LFS 1899-12-30 00:10:56.0 4
Materials Engineering 1732 EUS 1899-12-30 00:12:49.0 5
UBC Concrete Canoe 1734 EUS 1899-12-30 00:13:10.0 6
SQUAD 45/87 1740 LFS 1899-12-30 00:17:25.0 7
61 Just For Fun 2:30 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Harambe Forever 5441 CWD 1899-12-30 00:10:01.0 1
Boats n' Rakes 1738 KIN 1899-12-30 00:12:50.0 2
Harambaes 2 5440 CWD 1899-12-30 00:13:00.0 3
Oh Buoy 5408 COM 1899-12-30 00:13:42.0 4
Orange Peels 5409 COM 1899-12-30 00:14:23.0 5
Sauder Health and Wellness 5410 COM 1899-12-30 00:15:01.0 6
Spicy Noodle Float 5404 AUS 1899-12-30 00:20:59.0 7
62 Just For Fun 2:40 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Hidden Dragon 5442 CWD 0
Little Elephants 5447 CWD 1899-12-30 00:13:50.0 1
Longwood 5448 CWD 1899-12-30 00:15:38.0 2
hk @ heart 5443 CWD 1899-12-30 00:16:25.0 3
ITNJT 5444 CWD 1899-12-30 00:16:29.0 4
Lang Luis 5445 CWD 1899-12-30 00:16:38.0 5
63 Just For Fun 2:50 PM Final Race.
Team Name Team Number Campus Unit Race Time Ranking
Malandramente 5449 CWD 0
Mother Luvers 5452 CWD 0
Pandas on Pandas 5455 CWD 1899-12-30 00:11:54.0 1
Micha Rules 5451 CWD 1899-12-30 00:14:15.0 2
Phrateres 5456 CWD 1899-12-30 00:14:16.0 3
PaddlesOut4Harambe 5454 CWD 1899-12-30 00:14:35.0 4
Medulla Oblongboaters 5450 CWD 1899-12-30 00:20:18.0 5